שירים מספרי סימן קריאה: 
אנתולוגיה מצטברת
שלושה שירים / נתן זך

 

  חפש
  חיפוש מתקדם
  סל ההזמנות
  מקור
  תרגום
  הספריה הקטנה
  הספריה החדשה לשירה
  לטינו בעריכת טל ניצן
  קלאסיקה
  עיון ותיעוד
  אנתולוגיות
  מארזים
  כתב-העת סימן קריאה
  קיים בדיגיטלי
  מתנה למצטרפים חדשים
  בתוכנית העבודה
  כתבי יד
  הוצאת הקיבוץ המאוחד
  המלצת השבוע
  שירים בסימן קריאה
  הישארו מעודכנים
  תוצאות חיפוש של  סוג טורים , שם המחבר/ת מנחם פרי , נושא (לטורים) כל התוצאות , שפת המקור (לשירים) כל התוצאות  בקטגוריה  טורים ושירים
  "אלוהים הוא בכיין, הוא פחדן"
  מאת: מנחם פרי
  עם צאת `קַין` של סאראמאגו מספר מנחם פרי פרק נוסף מזיכרונות `סימן קריאה`: כיצד התגלגלה הסערה סביב השיר "תפילין" של יונה וולך להפרת-חוק מכוונת של פרי עצמו.
  "שִׂמלה לך, קצין תהיה לנו"
  מאת: מנחם פרי
  דיברו רבות על הבעייתיות במינוי של יעקב בריי למנכ"ל עם עובד. מנחם פרי מבקש למקד את הביקורת בשאלה העיקרית בעיניו: האם אדם שאינו מצוי בעולם הספרות ואינו בעל כישורים מוכחים מסוג רלוונטי יכול להפוך לאחד ממובילי התרבות הספרותית בארץ.
  אבות בכיסוי שלונסקי
  מאת: מנחם פרי
  רשימה אישית על אבות ישורון וסימן קריאה לאורך עשרים שנות עבודה משותפת, על רקע האמביוולנטיות בשירתו ובחייו של אבות, אשר ביקש להיות שייך ומרכזי, אך גם לא-שייך, פרוש ועומד לבדו. על הפגישות, השיחות, הריבים, הטקסים הקבועים, וערב פרוע אחד.
  אפילו לא רבע יהודי
  מאת: מנחם פרי
  מדינה ישראל היא הכישלון הגדול של התרבות היהודית: מנחם פרי משיב לאברהם ב. יהושע.
  בין נביחה לנשיכה
  מאת: מנחם פרי
  עם צאתו לאור של `גירושים מאוחרים` במהדורת מעודכנת, ערוכה-מחדש, הכוללת פרק עשירי שנגנז מן המהדורה המקורית, אנו מביאים בקיצורים אחדים את רשימתו של מנחם פרי על הפרק ומשמעות נוכחותו בספר. פרי מסביר מדוע ההחלטה בזמנו לגנוז את הפרק היתה מוטעית.
  ביקורת בורחת מספר, או: בשבח ה"ספוילרים"
  מאת: מנחם פרי
  לעומת התחלות מאכזבות, יש לאין-ערוך יותר סופים מאכזבים, מתפוגגים. לא מעט ספרים בעלי פתיחה מבריקה קוֹרסים לקראת הסיום. לכן אני חושב שאמא שלי, בנערותי, גילתה ניסיון חיים לא מבוטל בשיטה שלה לקרוא ספרים.
  דברים בטקס פרס מפעל חיים: הרהורים מפוכחים
  מאת: מנחם פרי
  בטקס קבלת פרס רמת-גן לעידוד היצירה הספרותית, שבו הוענק לפרופ` מנחם פרי פרס למפעל חיים בתחום הספרות, הוזמן פרי לשאת דברים בשם כלות וחתני הפרס. לאחר דברי התודה המתבקשים אמר פרי: "הרשו לי להוסיף כמה דברים אישיים, הרהורים מפוכחים וקצת נוגים, ביום קבלת הפרס".
  דוד פוגל: תגובת שרשרת
  מאת: מנחם פרי
  כשכתב זך בשנות החמישים את "בעקבות משורר שנשכח" על שירת דוד פוגל הוא לא היה יכול לשער את ההמשכים של פעולה זו, שהביאו להקמת החוג לתורת הספרות הכללית באוניברסיטת תל-אביב, ולייסוד הוצאת "ספרי סימן קריאה", והתגלגלו עד להתרחבות קהל הקוראים לסיפורת של פוגל.
  הארכיון לבדו הוא רק שאריות ופסולת
  מאת: מנחם פרי
  א-פרופו פרס ברנר שיוענק לסמי בֶּרדוגו ב-8 במארס, סמוך לתאריך פטירתו של אורי ניסן גנסין (6 במארס 1913) – אנו מביאים כאן נוסח מקוצר של מאמרו של מנחם פרי על פרשת ברנר-גנסין. המאמר נכתב בתגובה לדברים שפרסמה ננה אריאל והתפרסם ב'הארץ' ב-30 באוקטובר 2020.
  ובמצותינו דם נערים פלסטיניים
  מאת: מנחם פרי
  בשבועות האחרונים הגיע לאוזנינו הד קלוש של הרעש הגדול שחולל פרסום שירו של יצחק לאור "המנון לגוש", שנדפס בחוברת `סימן קריאה` באפריל 1983. מנחם פרי מספר על הפרשייה ההיא וגם מסביר מדוע לא מתקבל על הדעת לקרוא שיר כמאמר פובליציסטי.
  והנה גם חנוך לוין
  מאת: מנחם פרי
  ממואר וקטע-וידאו במלאת עשור למותו של חנוך לוין: מנחם פרי מספר כיצד כתב לוין את המערכון האופראי "הבלדה על סימן-טוב ועל סימן קריאה" לכבוד אירוע פנימי של כתב העת, וכיצד ביים את פרי, ששר ושיחק.
  יונה שלא היתה
  מאת: מנחם פרי
  מנחם פרי מתייחס בקצרה לסרטו של ניר ברגמן "יונה", שמבוסס על סיפור חייה של יונה וולך. דבריו כאן משמשים פתיח לשני חלקי ריאיון שערך עמו יאיר קדר, שבו הוא מספר על היכרותו עם וולך וכיצד הוא תופס את דמותה ואת שירתה.
  כאילו ספרות
  מאת: מנחם פרי
  מאמר זה נכתב באפריל 2005, בהזמנת המוסף לספרות של `מעריב`. כשפורסם, היו שחשבו שאני מגזים. מאז הלכה המציאות הספרותית שלנו והידלדלה, והמאמר נקרא ברובו כאילו הוא נכתב היום.
  לחברי מועדון הספריה החדשה
  מאת: מנחם פרי
  עורך הספריה החדשה פונה לקוראים – חברי מועדון, ולאחרים שמוזמנים להצטרף – בבקשה מיוחדת לאור המשבר בענף הספרים.
  למה דווקא מדגסקר?
  מאת: מנחם פרי
  מנחם פרי, מתרגם-שותף של `אִמרות משפחה` לצד מרים שוסטרמן-פדובאנו, משתף בכמה תובנות על ספרה של נטליה גינצבורג.
  לפרגן לתל-אביב רק ביידיש
  מאת: מנחם פרי
  ויזלטיר ואבות ישורון הם שני משוררי המקום הגדולים והמובהקים של השירה העברית במחצית השנייה של המאה העשרים. וכמובן, אחד המקומות החשובים לשניהם הוא תל-אביב. מנחם פרי כותב על שיר של ויזלטיר שבו דווקא היידיש מצליחה לגעת בממשות התל-אביבית.
  מבקרי השירה הלכו לים
  מאת: מנחם פרי
  הרדידות ההולכת ומתפשטת של הספרות העברית, וחגיגות רבי-המכר שמשקלם משקל-נוצה, קשורות לא מעט בהתקהות היכולת להקשיב לניואנסים של מצבים אנושיים ושל לשון. המקום הטוב ביותר לראות זאת הוא בשיח העכשווי על שירה. אכן, הוא ברובו דל ומשמים, אבל הוא גם סימפטומטי.
  מה הם עושים שם מול הטקסט?
  מאת: מנחם פרי
  לא פעם נשמעת תהייה: מה כבר יש לערוך אצל כותבים מצוינים כמו יעקב שבתאי או חנוך לוין, א.ב. יהושע או דויד גרוסמן, יהודית הנדל או יהודית קציר? או בטקסטים של מתרגמים מן השורה הראשונה כמו מרים טבעון, רנה ליטוין, או הלית ישורון? מה בעצם עושה העורך הספרותי?
  מוזיקה אשכנזית
  מאת: מנחם פרי
  בהמשך לרשימתו "תלוי כקסום מרום ומרדת" מציג מנחם פרי את השיר כמכוון לקריאה שונה מזו של הדיבור הטבעי, קריאה המספקת "פס-קול" מוזיקלי שהוא חלק מהותי מן המכלול החווייתי שהשיר מבקש לעורר. לכן עלינו גם לשוב ולאמץ בקריאת הקלאסיקה העברית את "ההברה האשכנזית".
  מחוץ לספרות: ההיה, או חלמתי חלום
  מאת: מנחם פרי
  רשימה זו היתה אמורה להתפרסם במוסף `סופשבוע` של עיתון מעריב ב-30.11.07, בהוראת עורך העיתון באותה עת, אמנון דנקנר. היא הוסרה מן המוסף ברגע האחרון ללא ידיעתו של דנקנר, בהתערבותו של עופר נמרודי. ניסיונותינו להבין את נימוקיו העניינים של העיתון למניעת הפרסום עלו בתוהו.
  מחוץ לספרות: הממונה על הגבלת התרבות
  מאת: מנחם פרי, שלי יחימוביץ', רונית קן
  רשת צומת היא כיום גורם מכריע בקביעת גורלו של ספר. היה ניתן לברך על הצלחתה אלמלא הוכתבה התנהלותה במידה רבה על-ידי הבעלים של הוצאות כנרת-זמורה-ביתן ומודן, השותפים בבעלות על הרשת. להלן תכתובת שהתנהלה בעניין זה עם הממונה על הגבלים עסקיים, רונית קן.
  מחוץ לספרות: על החוק להגנת תרבות הקריאה
  מאת: מנחם פרי, תמר פלג
  ב-13.2.08 התכנסה ועדת החינוך של הכנסת לדיון על הצעת חוק שיזמה קבוצה של הוצאות-לאור. ההצעה מבקשת לחייב את חנויות הספרים למכור ספרים במשך שנה אחת במחירם הקטלוגי, ללא הנחה. לפניכם מכתבו של מנחם פרי לוועדה, ודברים שכתבה תמר פלג, מנהלת מועדון הספריה החדשה.
  מסע בכתב רוח
  מאת: מנחם פרי
  רשימה זו התפרסמה לראשונה במלאת שנה למותו של יאיר הורביץ. מנחם פרי כותב בה על הקשר בין שיריו של הורביץ לביוגרפיה שלו. בין-לבין הוא מספר על פגישתם הראשונה בשעת לילה ברחוב דיזנגוף, על שיחות טלפון בין חברים המתגוררים בית מול בית, על הנסיעות לסקוטלנד, ועוד.
  סוגרים ספרים
  מאת: מנחם פרי
  עם צאת סדרת "עם הספר: פרוזה ישראלית" של ידיעות ספרים תוהה מנחם פרי על מטרותיה, על השיקולים בבחירת הספרים והסופרים, ועל הצורך של הקוראים ושל התרבות הישראלית בסדרה כזאת.
  סחרחר כשגיאה בין מלים
  מאת: מנחם פרי
  חגיגות אלתרמן לקראת מאה להולדתו הניבו מפל של התפעלויות מחודשות משירתו ושבו והכתירו אותו כ"גדול המשוררים". מנחם פרי, שמכיר את שירי אלתרמן מגיל 15, אינו שותף להערכה הזאת, ומסביר את ההבדל בין חרזנות וירטואוזית ודימויים מסנוורים לבין שירה גדולה ומרגשת.
  עובר ושב 1: הביקורת על 'כל השירים'
  מאת: מנחם פרי
  עשרים שנה עברו ממותו של הורביץ, ו`כל השירים` שלו אכן התקבל, כפי שפיללתי, בהתרגשות של מפגש מחודש עם משורר גדול. ואף-על-פי-כן, באילו תובנות חדשות על שירת הורביץ העשירו אותנו המאמרים החדשים?
  עובר ושב 2: העברית והישראלית
  מאת: מנחם פרי
  על רחלי אידלמן מהוצאת שוקן שממסמסת את העברית של עגנון במהדורות מרושלות ומשובשות, ועל גלעד צוקרמן שמעניק ליידיש נקמה מתוקה בספרו `ישראלית שפה יפה` – ומי קדם לו בכך.
  עובר ושב 3: אותלו ופרשת קצב
  מאת: מנחם פרי
  איך מאירה אנקדוטה שסיפר פרקליט המדינה משה לדור על ביקור בבית האופרה את כשירותו הסיפורית, ואת החלטתו בפרשת קצב.
  עובר ושב 4: מה אתה מביא אשה נשואה
  מאת: מנחם פרי
  במדור "עובר ושב" מגיב מנחם פרי מעת לעת על המתפרסם בתקשורת ועל תופעות בתרבות. והפעם: העברית של לוי אשכול בפרוטוקול הסודי, מה למדנו על עופר עיני מפרשת האהבל, ומדוע "תנ"ך רם" הוא אירוע חבלני.
  עובר ושב 5: מעשה במסרון
  מאת: מנחם פרי
  במדור "עובר ושב" מגיב מנחם פרי מעת לעת על המתפרסם בתקשורת ועל תופעות בתרבות. הפעם עורר אותו מסרון שבו הודיע העיתון הנפוץ במדינה על הפסקת שיתוף הפעולה עם הספריה החדשה.
  עובר ושב 6: שתי יריקות
  מאת: מנחם פרי
  מנחם פרי נערך לקראת פרסום דו"ח מבקר המדינה על "אסון הכרמל" בעזרת `ניאבק בצללים`, הרומאן החדש של לידיה ז`ורז`, ומגיב לעקיצה שעמה פתח אריק גלסנר את ביקורתו האוהדת על `כשהלילה`.
  עמידת ראש בעזרת פח
  מאת: מנחם פרי
  הרבה רשעות ובעיקר אטימות איפיינו את התגובות על הריאיון של אורלי קסטל-בלום ב`סופשבוע` (`מעריב`) בשבוע שעבר. קוראיה (גם קוראיה הנאמנים) של קסטל-בלום כשלו בקריאת הריאיון הזה.
  פרלמוטר, אבות, הלית
  מאת: מנחם פרי
  אבות ישורון היה משורר שזיקנתו פיארה את צעירותו. שירתו בעשרים-וחמש השנים האחרונות לחייו, שהיתה מעיזה ומרתקת יותר מזו של משוררים צעירים ממנו בשישים שנה, קובעת לדעתי את מקומו, במבט-לאחור, כגדול המשוררים של דור שלונסקי-אלתרמן.
  קיפודים שמתחפשים לשועלים
  מאת: מנחם פרי
  עורך הספריה החדשה מסביר מדוע אנו מתרגמים בעקביות את מכלול יצירתם של סופרים מסוימים, וכיצד זה חיוני לדיאלוג של הקורא עם כתיבתו של סופר גדול.
  תלוי כקסוּם מרוּם ומִרֶדֶת: קריאת שירה בקול
  מאת: מנחם פרי
  שיר יש לשמוע, טוען מנחם פרי; יש בו צד מוסיקלי מהותי, רב-שכבתי, שמתממש רק בקול. אבל כששומעים – גם "רואים" את השיר הכתוב.
  123 הבא
   

  הספריה החדשה ספרי סימן קריאה / הוצאת הקיבוץ המאוחד, ת.ד. 2104, בני ברק 5112002, טל. 03-5162704
   בניית אתריםבניית אתריםעיצוב: נעה לנדמן-שדה