תפריט צד 2>אנשי הספריה ממליצים>אנשי הספריה החדשה ממליצים #9>

ההמלצות של:

מירי צפריר, עורכת-שותפה של 'כי היום עובר'קשרי משפחה /קלאריס ליספקטור


קובץ סיפורים נדיר ביופיו. ליספקטור כותבת ברזולוציה גבוהה את הרגעים שבהם הנפש נפגשת עם החוץ. קשרי המשפחה נפרמים ומתלכדים-מחדש לפעמים באותו משפט, וההתבוננות בהם, דרך תודעתן של הדמויות, משבשת ומערערת את מה שחשבנו שאנחנו יודעים. כשקראתי את הסיפורים האלה צצו אותן דפיקות לב, אותו עקצוץ, המאותתים ממש פיזית: הנה, זה ספר שייכנס מתחת לעור ולא יזוז משם. 
של עכברים ואנשים / ג'ון סטיינבק


נובלה חכמה ומורכבת, על חלום. שני פועלי חווה בקליפורניה של שנות ה-30, ימי השפל הכלכלי הגדול, חולמים לקנות לעצמם חלקת אדמה קטנה. בית. אמריקה הקשה, הגזענית, משתלחת ביתר שאת בכל דמות בספר הזה המעיזה לחלום, והקריאה בו רלוונטית מתמיד, מתוך האנושי-אוניברסלי: אלימות וחמלה, ניכור וחברוּת עמוקה, וגם ייאוש של החלשים, של אלה שאין להם סיכוי. וכמובן הליטוף, שאף-פעם אינו בעוצמה הנכונה. 


המחריד ומכמיר הלב פועלים כאן בעת ובעונה אחת, ובמסירה פשוטה, בכתיבה חדה וישירה, עם דיאלוגים המנוגנים באופן מופתי במִקצב שלהם – הנובלה הזאת פוערת בור בלב. 


ואולי ג'ורג' ולֶני רפה השכל, אותם פועלי חווה, יש בהם קצת מן 'התמימים הקדושים' של מיגל דֶליבֶּס (ספר נפלא, שאף הוא ראה אור אצלנו בספריה החדשה בתרגומה טל ניצן).---


מירי צפריר היא העוזרת-לעורך של מנחם פרי ותחת מבטה עברו מאות מספרי הספריה החדשה. בשנים האחרונות היא גם עורכת-שותפה בסדרת "הספרנית" של יהודית קציר.


---


קשרי משפחה >>

של עכברים ואנשים >>

  


לכל ההמלצות של אנשי הספרי ההחדשה >>