תפריט צד 1>מקור>רגל אחת בחוץ>
שתפו בפייסבוק

לאחר 'של מי אתה ילד', רומאן הילדוּת המופתי של חנוך ברטוב, מגישה הספריה החדשה לקוראיה את 'רגל אחת בחוץ', החוליה השנייה בפרשת צמיחתו של אותו גיבור אוטוביוגרפי. סיפור המעשה משתרע בין חגיגת הבר-מצווה של נחמן שפיגלר באוגוסט 1939 לבין מעמד ההתגייסות שלו לצבא הבריטי כעבור ארבע שנים. שורת ההתנסויות הכאובות והמלבבות של נער פתח-תקוואי במשברי התבגרותו מצטרפת לעלילה רבת קסם וחיוניות, המתפתחת כתהליך אופטימי של פריחה והתחזקות. אולם עלילה זו אינה סגורה במעגלי חיים אינטימיים משפחתיים, אלא אחוזה ומשולבת בחיי ארץ-ישראל בעת מלחמת-העולם השנייה, וברקע מהדהדת השואה.

 

ואכן, נחמן המבוגר, הצופה אל נעוריו מקץ עשרות שנים, הופך ומתייסר בשאלה: מה ידענו אז על הנעשה באירופה? ואם ידענו, האם הפנמנו את הידיעות? וכאשר כבר ידענו לבטח על רצח העם היהודי, כיצד זה לא עמדו כל חיינו כפרטים וכציבור בצל הוודאות הנוראה הזו? התוצאה היא בחינה מורכבת, כנה ונוקבת של סיפור החיים הפרטי, הנעשית לחשבון נפש של דור ושל תקופה.

 

'רגל אחת בחוץ' ראה אור לראשונה בשנת 1994. במהדורה זו נוספה אחרית-דבר מאת אבנר הולצמן.

 

חנוך ברטוב, חתן פרס ישראל לספרות לשנת 2010, נולד ב-1926 בפתח-תקווה, ובה גדל וצמח. סיפורו הראשון פורסם בעודו חייל בבריגדה היהודית על אדמת אירופה. מאז פרסם שורה ארוכה של רומאנים, קובצי סיפורים, ביוגרפיות, מחזות, רשמי מסעות ואסופות של מסות ורשימות. בכל סוגי כתיבתו ליווה את התהליכים המרכזיים שעברו על הארץ ועל יושביה במאה העשרים, והתמקד בדרמה של המעשה הציוני על גלגוליו השונים כפי שהוא מוטבע בפרשיות חיים פרטיות.


ספרים נוספים של חנוך ברטוב בספריה החדשה:
של מי אתה ילד
פצעי בגרות
מתום עד תום
קריאה עיוורת
שש כנפיים לאחד


 
סוגפרוזה מקור
סדרההספריה החדשה
שם הספררגל אחת בחוץ
שם המחבר/תחנוך ברטוב
הספר בלועזיתHalfway Out
המחבר/ת בלועזיתHanoch Bartov
מספר עמודים464
מועד הוצאה לאורתשע"א / 2011
מחיר קטלוגי88.00 ש"ח
דאנאקוד31-5394