תפריט צד 1>מקור>שב עלי והתחמם>


'שב עלי והתחמם' הוא סיפור אהבתם ההומוארוטית של ברנר וגנסין, דרמה סוערת לאורך כעשר שנים, שהגיעה לשיאה בלונדון במאי 1907, בחדרו הקטן של ברנר, עם מיטת-הברזל הכמעט-עירומה. ואז באו האכזבה וההידרדרות, עד לנתק המוזר והמוחלט בין השניים, המוסבר כאן לראשונה.

הסיפור המסופר בספר הוא פְּרי ניחושים נועזים, המוצאים את אישושם בגודש של 'רמזים' סמויים, פרטים זעירים זנוחים שחמקו עד כה מתשומת-הלב והיו מושלכים כפסולת חסרת-ערך. פֶּרי מנחש את ההתרחשות ואת התכנים הנפשיים השתוּקים של ברנר וגנסין בדרך דומה לזו של הבלשים הספרותיים הראשונים, דוּפֶּן של פּוֹ ושרלוק הולמס של קונן דויל, המוצאים את הראָיות שלהם בזוטות, שמהן הם ממריאים להיפותזות חובקות, לא-צפויות.

לפיכך העלילה האחרת של ספר זה היא עלילת ההתחקות אחר העקבות – סיפור היטלטלותו של המחבר, בדקדקנות אובססיבית, בתוך הפרטים השוליים, המתלכדים לבסוף ב'קְלִיק' אחד מרהיב. פרי פוסע בפועל בעקבות דמויותיו ברחובות לונדון, עד אשר שני הסיפורים, סיפור המעקב וסיפורם של ברנר וגנסין, מתחברים במפתיע בגן בצפון לונדון, והמחבר מוצא את עצמו בלב הסיפור של דמויותיו.

הספר כולל נספחים מוּעָרים, וביניהם אגרות גנסין אל ברנר, ורשימת הזיכרון של ברנר "אורי-ניסן: מלים אחדות".

שירת הפרטים: למה כתבתי את 'שב עלי והתחמם' >


אבנר הולצמן:

מעולם לא תוארה פרשת היחסים האינטימית בין ברנר לגנסין באופן כה מסעיר. בכישרון סיפורי מובהק פורש לפנינו פרי עלילה רבת ניואנסים ועשירת תגליות. החיים והספרות נארגו ביד האמן שלו לטקסט רב-הדהודים. מחקר תיעודי מדהים-בדקדקנותו, ותובנות פרשניות מזהירות, הצטרפו כאן יחד לחוויית קריאה מאלפת ומרגשת.

 

אריאל הירשפלד:
עבודה של סופר מדהים, שיוצרת רצף סיפורי מזהיר. קול הסופר הוא בו-בזמן קול של היסטוריון דקדקן, נובר בקטנוֹת, שדווקא הדינמיקה שלו בתוכָן, נדידתו בתוך העובדות, היא הסיפור. איזו תנופה! תגליות בכמויות נופלות בצלצול כמו מטבעות ממכונת מזל. זהו שיעור ביצירתיות. צעד חדש לגמרי בחייו הרוחניים של פרי.

 

מיכאל גלוזמן:
כשם שיש סופרים גדולים יש קוראים גדולים, ופרי הוא אחד הפרשנים המחוננים ביותר בתולדות הביקורת העברית. את כל מה שלא נאמר בהספד שבור-הלב של ברנר על חברו גנסין, שנכתב ב-1914, מצליח פרי לשחזר או לנחש באופן מעורר השתאות באמצעות עבודת נמלים ביוגרפית והרבה דמיון. פרי מספר סיפור-קריאה מזהיר המוכיח כי קריאה מקורית היא מעשה אמנות לכל דבר ועניין.

 

דויד גרוסמן:
בתנופת סיפור וירטואוזית מעורר מנחם פרי לתחייה את מסכת יחסיהם הסוערת והאפלה של ברנר וגנסין. מלאכת הכתיבה כאן היא מעשה חושב של בלש ופסיכולוג וסופר גם יחד. הוא חושף לעינינו שתי נפשות מעונות, היודעות גם לאמלל כהוגן זו את זו, וסוחף אותנו לתוך צלליה ושתיקותיה של דרמה היסטורית וספרותית, ובעיקר, אנושית ונפשית.


 
מחיר קטלוגי :  92.00   ש"ח

מחיר בלעדי לחברי מועדון :  55.00  ש"ח
סוגפרוזה מקור, עיון ותיעוד
סדרההספריה החדשה
שם הספרשב עלי והתחמם – הדיאלוג ההומוארוטי בין ברנר לגנסין: מיקרו-ביוגרפיה
שם המחבר/תמנחם פרי
הספר בלועזיתThe Homoerotic Dialogue Between Brenner and Gnessin: Microbiography
המחבר/ת בלועזיתMenakhem Perry
מספר עמודים410
מועד הוצאה לאורינואר 2017
דאנאקוד31-6284