שירים מספרי סימן קריאה: 
אנתולוגיה מצטברת
אל חנון / קדיה מולודובסקי

 

  חפש
  חיפוש מתקדם
  מקור
  תרגום
  הספריה הקטנה
  הספריה החדשה לשירה
  לטינו בעריכת טל ניצן
  קלאסיקה
  עיון ותיעוד
  אנתולוגיות
  כתב-העת סימן קריאה
  קיים בדיגיטלי
  מתנה למצטרפים חדשים
  בתוכנית העבודה
  כתבי יד
  הוצאת הקיבוץ המאוחד
  המלצת השבוע
  הזרקור
  קישורים
  הישארו מעודכנים
  המלצה אורחת > יוענה גונן ממליצה על 'האיש הזקן' של נגה אלבלך
   

  'האיש הזקן | פרידה' מאת אלבלך מספר על חודשי חייו האחרונים של אביה, שלמה – עורך דין ביישן ואוהב אדם, חבר לשעבר במפלגה הקומוניסטית ועורך מילון בולגרי־עברי שנמכר ב־100 עותקים. הספר נפתח באבחון שבו נאלצת בתו להכיר בכך שהוא לוקה באלצהיימר, וחלקו הראשון מוקדש לתיאור ההידרדרות המהירה, שבמהלכה "ישותו של האיש הזקן מצטמצמת ומתכווצת, נדחקת עוד ועוד פנימה אל תוך ראשו" עד שכל המלים, הזיכרונות והיכולות שלו מתאיינים. רק בחלק האחרון מסופר מעט על חייו של הזקן, בתהליך דו־כיווני שבו בכל עמוד הקורא לומד להכיר אותו ואילו הבת נפרדת ממנו לתמיד.

   

  זהו ספר קצר, 118 עמודים שברובם מופיעות רק פסקה או שתיים, לעתים אף פחות. כמו באמנות מינימליסטית, עוצמתו נובעת מתהליך מדוקדק של צמצום והפחתה שדווקא מגביר את תהודתו הרגשית. כך, לדמויות הראשיות בספר אין שמות אלא תפקידים משפחתיים: האיש הזקן, בתו של האיש הזקן ואשתו.

   

  העדר שמות ומאפיינים הוא טקטיקה מוכרת להפיכת הדמויות לכל־אדם ולהעצמת ההזדהות עמן. אלבלך מנצלת את האמצעי הזה ביד אמן כדי להדגיש את המצבים האבסורדיים שנובטים מתוך קיהיון האלצהיימר.

   

  התוצאה היא זיקוק יפהפה ומינימליסטי של האבסורד הקיומי של חיי האדם, שנקרא בגרון חנוק. הרבה מעבר למחלה המסוימת שנוטלת את התודעה, 'האיש הזקן | פרידה' קובל על כך שכולנו נידונים לאבד את אהובינו ואת עצמנו, ששילוב קוסמי של צירופי מקרים חד־פעמיים ואדירי מידות חייב להתרחש כדי להביא נפש לעולם, רק כדי שאותה נפש תהבהב להרף עין ותיעלם לעד. כפי שאלבלך מנסחת זאת, במשפט שמונח לבדו על פני עמוד כמעט ריק: "סוגת החיים: ריאליזם אבסורדי".

   

  השילוב בין מינימליזם טקסטואלי, גיחוך קיומי ועדינות פואטית מזכיר, יותר מהכל, סיפורי זֶן – אבל עם טוויסט כאוב של קינה. אהבתה של המספרת (שלמרות הדיבור בגוף שלישי אינה ניתנת להפרדה מהסופרת הממשית) לאביה מרוממת את הספר לפסגות נדירות של יופי וחמלה.

   
   לכתבה המלאה >>
   
   

  'האיש הזקן' מאת נגה אלבלך (הוצאת הקיבוץ המאוחד)
   
   
  עכשיו במבצע במועדון הספריה החדשה
   
     
   
   בניית אתריםבניית אתריםעיצוב: נעה לנדמן-שדה