שירים מספרי סימן קריאה: 
אנתולוגיה מצטברת
ויליאם קרלוס ויליאמס

 

  חפש
  חיפוש מתקדם
  מקור
  תרגום
  הספריה הקטנה
  הספריה החדשה לשירה
  לטינו בעריכת טל ניצן
  קלאסיקה
  עיון ותיעוד
  אנתולוגיות
  כתב-העת סימן קריאה
  קיים בדיגיטלי
  מתנה למצטרפים חדשים
  בתוכנית העבודה
  כתבי יד
  הוצאת הקיבוץ המאוחד
  המלצת השבוע
  הזרקור
  קישורים
  הישארו מעודכנים
  המלצת השבוע > איריס לעאל ממליצה על 'חמדת' של טוני מוריסון
   

  מכל הגברים שבראה הספרות פול די מ'חמדת' הוא כנראה הגבר הראוי מכולם לאהבתן של נשים.

   

  שמונה עשרה שנים אחרי שסת' מצליחה להימלט מעבדות בחווה חקלאית שלא היה בה "אפילו עלעל אחד, שלא עורר בה רצון לפעור את פיה ולצווח", וכמה שנים אחרי תום מלחמת האזרחים בארצות הברית – מופיע על המרפסת ביתה החדש בפרבר של אוהיו פול די, אחרון הגברים של נווה חסד.

   

  ובמקום הבית הנעים שאליו ערג, רחוק מהזיכרונות הברוטליים של העבדות וקרוב לסת' המתוקה, השפחה הנמלטת ואשת חברו האל – הוא מגלה שהבית מספר 124 הוא זדוני, חדור ארס של תינוקת שרוחה מתעללת ביושבותיו האחרונות, מעיפה רהיטים, משחיתה קירות ונוקמת את מותה.

   

  פול די, בלי שהתכוון אפילו, היה אחד מאותם גברים "שיכולים להיכנס הביתה ולגרום לנשים לבכות. כי איתו, במחיצתו, הן יכלו לבכות". פול די לא בורח, למרות שיש לו סיבות מצוינות לקחת את הרגליים שלו ולהסתלק משם. פול די, בצורה כל כך לא אופיינית לגברים ספרותיים אחרים, גוזר על עצמו להישאר בבית העוין הזה, שבו המוות חי הרבה יותר מהחיים, לצד אישה חצי-מטורפת מכאב ובתה הקטנה.

   

  'חמדת', הרומן הגדול של טוני מוריסון, עוסק בזיכרון ובצורתו הפעילה כציווי מוסרי, כאתוס של עם שקילפו אותו מאנושיותו. הוא מספר את סיפורם של שני אנשים שמסרבים לזכור, או שאינם מסוגלים לזכור מבלי לאבד את היכולת לחיות, כי זיכרונותיהם מחרידים מדי.

   

  אבל הספר עוסק גם בהקשבה כצורה עמוקה ונדירה מאוד של אהבה, המאפשרת בסופו של דבר היזכרות משותפת עד שבית 124 מפורק מנישקו.

   

  פול די מדביק את כל חלקיה השבורים של סת' בזכות ההקשבה שלו, ממש כפי שהקורא מחזיק את כל הפרגמנטים, הדימויים וקרעי הדיבור של הספר. העובדה הפשוטה והבנאלית לכאורה שפול די רוצה לשמוע את הסיפור של סת' – שזה הביטוי הגבוה, או אם תרצו העמוק ביותר של אהבה שטוני מוריסון יכולה לחשוב עליו – מרפאה אותה, ומוריסון מעודדת אותנו להאמין שגם לה קורה הנס הזה של ההחלמה באמצעותנו, כשאנו מטים אוזן לסיפור שלה על העבדות.

   
   לכתבה המלאה >>
   
   

  'חמדת' מאת טוני מוריסון
   
   
  עכשיו במבצע במועדון הספריה החדשה
   
     
   
   בניית אתריםבניית אתריםעיצוב: נעה לנדמן-שדה