שירים מספרי סימן קריאה: 
אנתולוגיה מצטברת
שני גנים, יונה וולך

 

  חפש
  חיפוש מתקדם
  מקור
  תרגום
  הספריה הקטנה
  הספריה החדשה לשירה
  לטינו בעריכת טל ניצן
  קלאסיקה
  עיון ותיעוד
  אנתולוגיות
  כתב-העת סימן קריאה
  קיים בדיגיטלי
  מתנה למצטרפים חדשים
  בתוכנית העבודה
  כתבי יד
  הוצאת הקיבוץ המאוחד
  המלצת השבוע
  הזרקור
  קישורים
  הישארו מעודכנים
  המלצת השבוע > לילך לחמן ממליצה על 'שב עלי והתחמם' של מנחם פרי
   

  ספרו של מנחם פרי, 'שב עלי והתחמם', הוא מחווה נדירה למודרנה העברית, לתורת הסיפור ולעצם מעשה הקריאה. גם מי שאין לו כל עניין בביאליק, בברנר או בגנסין ימצא בו שיעור חיוני ולגמרי לא מובן מאליו בקריאה. הוא מספר סיפור מורכב על אהבה ועל קריאת שיר, שבסופו שובר את לבך. הישגו הכביר הוא קודם כל במתח המתקיים בין תכניו השתוקים לבין עמדת החוקר. מושא החקירה הוא "היחס הזה", כפי שכינה ברנר את היחסים בינו לבין אורי־ניסן גנסין. ולב העניין הוא הניגוד בין מושא חומקני ומורכב לבין "סיפור־הקריאה" המפעים שמביים פרי.

   

  אני אומרת "מביים", היות שפרי, כמו שוטר חרש, פוסע ברחובות לונדון בעקבות דמויותיו ומפעיל אותן לעינינו במוחשיות עזה.

   

  מה קרה בין ברנר לגנסין בערב ורשאי ב-1900 אגב דקלום שורותיו הסוגסטיביות של ביאליק? מה עמד ביניהם בחודשי לונדון של גנסין? איך להבין את הקרע שנתגלע ביניהם מאז עזיבתו של גנסין את לונדון ועד מותו? ואיזה מבט מאפשר לנו כל זה על האינטימיות בין השניים, אך גם על הבִּיצָה הספרותית ברגע היסטורי שבו "ספרות שכולה נמצאת על כתפותיהם של מספר יחידים עקשנים", בניסוחו של ברנר, נאבקת על המשך קיומה ב"שפה חצי מתה".

   

  אנו עוקבים יחד עם פרי אחר סיפור בואו של גנסין ללונדון, בוחנים יחד אתו את כהות הדיו וחותמות הדואר שעל הגלויות ומאזינים לשינויי טון ותדר בכתוב. בלונדון אנחנו מתוודעים למפעל לספרות עברית  הֵרואי וסגפני  שיסד ברנר הצעיר, ברגע שבו מתערבבות בגידה בעברית ובגידה באהוב. אנחנו מתחקים אחר מגוריו של גנסין, שבינתיים נהפך לסַדָּר, מגִיהַ ומפיץ של "המעורר", מציצים עליו קם מ"מיטת הברזל הכמעט עירומה של ברנר" אל החדר הסמוך "שבו נחות התיבות של האותיות העבריות, אשר מסדרים אותן ביד אות אחר אות", תוהים מדוע את מה שחשב ברנר על גנסין  "נחיה ביחד ונגור ביחד"  הפנה דווקא לחברם המשותף, י"ז אנוכי, ונדרכים לברר מה אמר בסופו של חשבון גנסין באמצעות טעות הדפוס הגורלית בגיליון האחרון של המעורר.

   

  ובמקביל, שירו של ביאליק המצוטט במלואו בפתח הספר מתגלה כמנוע וכמוליך מוסיקלי של הסיפור כולו.

   

  פרי מיטיב להראות כיצד מרכיבי השיר מתנים את קליטת המציאות של ברנר עד כי "בוא אלי, רע עייף, אל חדרי הדל" נהפך אצלו לאובססיה, וכי גנסין נעשה אף הוא שותף חלקי במרחב הבדוי שמקורו בשיר של ביאליק אך הבין את השיר ההפך מברנר. מפליא להיווכח כיצד כל אחד מהם שמע ומישמע את המתח המתקיים בשיר בין הזמנה לאינטימיות לבין אינטימיות מדומה.

   

  הספר מציע טוטליות של חוויית קריאה, טוטליות של פגישה עם מציאות ספרותית־שירית ששום ענף של "ביקורת התרבות" לא יכול להתחרות בה.

   

  קשה לטעות באש המוטיבציה של 'שב עלי והתחמם' בהזדהות העמוקה ובריחוק האירוני שמפגין הכותב כלפי אלו שפעלו בעת הידלדלות שדה הקריאה בעברית.

   
    לכתבה המלאה >>  
   
  'שב עלי והתחמם' מאת מנחם פרי
   
   
  עכשיו במועדון הספריה החדשה
   


   
   בניית אתריםבניית אתריםעיצוב: נעה לנדמן-שדה