שירים מספרי סימן קריאה: 
אנתולוגיה מצטברת
ויליאם קרלוס ויליאמס

 

  חפש
  חיפוש מתקדם
  מקור
  תרגום
  הספריה הקטנה
  הספריה החדשה לשירה
  לטינו בעריכת טל ניצן
  קלאסיקה
  עיון ותיעוד
  אנתולוגיות
  כתב-העת סימן קריאה
  קיים בדיגיטלי
  מתנה למצטרפים חדשים
  בתוכנית העבודה
  כתבי יד
  הוצאת הקיבוץ המאוחד
  המלצת השבוע
  הזרקור
  קישורים
  הישארו מעודכנים
  המלצה אורחת > עדנה שבתאי ממליצה על 'עץ הקזוארינה' של סומרסט מוהם
   

  מי שחש עייף מהאינטנסיביות של המציאות היום־יומית בישראל מודל 2018 ומן הרחש־בחש המתמיד המאפיין אותה, מוזמן לנצל את אחד מסופי השבוע החורפיים שמזמן לנו החורף הזה לגיחה לעולם צבעוני רחוק, תוסס ומפתיע, החי בסיפוריו של אמן הפרוזה האנגלי סומרסט מוהם. זהו העולם שהתקיים בפועל עד מחציתה של המאה ה-20, עולמם של בעלי חוות גומי ופקידי שלטון אנגלים שחיו כאנשי המעמד השליט בחסד הקולוניאליזם הבריטי באיי האוקיינוס השקט בורנאו, סומטרה, סינגפור ואחרים בדרום־מזרח אסיה.

   

  ששת הסיפורים המכונסים ב'עץ הקזוארינה' מתארים את החיים בעולם הזה, בין שזירת ההתרחשות היא אזור כפרי הסמוך ללונדון ובין שהיא סיפונה של אונייה המחזירה מתיישבים ופקידי שלטון מהמזרח הטרופי לבריטניה. בכל הסיפורים הכוח הבורא והמניע את המעשים והרגשות הוא הקונפליקט הבסיסי שבין הארץ הטרופית, עם אנשיה ונהרות הענק הזורמים בג'ונגלים שלה, ובין בני הגזע הלבן, שחיים על גבה כזרים.

   

  עונג רב יש בפגישה מחודשת עם קלאסיקן של פרוזה. מוהם מצטיין בשזירת עלילה סביב קונפליקט, ולא רק כשמדובר בקונפליקט כמעט מובנה, כמו בסיפור "תחנת הספר". בסיפור שמצא חן בעיני ביותר בספר, "המכתב", נשזר הקונפליקט באופן מתוחכם בין הציפיות שמתעוררות בקרב הקוראת מול הדמויות והוויית חייהן ובין עובדות המציאות שמבצבצות פה ושם בסיפור כרמזים מקדימים, כשהן קוראות תיגר על מראית העין, עד אשר הן מתפענחות בפואנטה שהופכת את היוצרות. זו מלאכת מחשבת של אמנות הסיפור.

   

  גם בשאר הסיפורים בקובץ מוהם מציע תיאורים מקסימים, שזירת חידה ופתרונה, יצירת מתח והפתעה והצגת דמויות בתוך עולמן הרחוק, שהסיפור מביא אותן למרחק נגיעה מאיתנו. 92 שנה אחרי פרסומו באנגלית, 'עץ הקזוארינה' היה ונותר פרוזה מעולה.

   
   לכתבה המלאה >>
   
   

  'עץ הקזוארינה' מאת סומרסט מוהם (ספרית פועלים – סיפורת)
   
   
  עכשיו במבצע במועדון הספריה החדשה
   
     
   
   בניית אתריםבניית אתריםעיצוב: נעה לנדמן-שדה