שירים מספרי סימן קריאה: 
אנתולוגיה מצטברת
ויליאם קרלוס ויליאמס

 

  חפש
  חיפוש מתקדם
  מקור
  תרגום
  הספריה הקטנה
  הספריה החדשה לשירה
  לטינו בעריכת טל ניצן
  קלאסיקה
  עיון ותיעוד
  אנתולוגיות
  כתב-העת סימן קריאה
  קיים בדיגיטלי
  מתנה למצטרפים חדשים
  בתוכנית העבודה
  כתבי יד
  הוצאת הקיבוץ המאוחד
  המלצת השבוע
  הזרקור
  קישורים
  הישארו מעודכנים
  המלצה אורחת > יותם שווימר ממליץ על 'למעלה שקט' מאת חרברנד באקר
   

  'למעלה שקט' עורר סערה כאשר זכה בפרס IMPAC היוקרתי וגבר על מועמדים חזקים, ביניהם 'אלגנטיות של קיפוד' מאת מיוריאל ברברי ו'בית' מאת מרילין רובינסון. הרומן מגולל את סיפורו של הלמר, חקלאי בחווה הולנדית מבודדת בשנות החמישים לחייו, המתגורר בבית הולדתו עם אביו הקשיש, אותו הוא מעביר לקומה העליונה ודואג שלא לפגוש בו, פרט למצבים בהם הוא מוכרח מטעמי היגיינה ובריאות.

   

  אמו נפטרה ואחיו התאום, הנק, שהיה ממשיכו של אביו והבן האהוב עליו, נהרג בתאונת דרכים לפני שנים רבות. לשגרת יומו המדוכדכת והאיטית, חוזרת לפתע ריט, אהובת נעוריו של הנק, אשר נהגה ברכב באותו ערב בו נהרג התאום. בעוד הוא נושא את טראומת הנעורים, הלמר נענה לבקשתה הלא-שגרתית של ריט, וחייו משתנים לחלוטין.

   

  ניסיונותיו של הלמר לבצע תיקון ושינוי בחייו, גם אם בגיל מבוגר יחסית, עומדים למבחן אל מול הכוח האדיר שיש לשקט הרועם שאביו והקומה העליונה, בה ישנו הוא ואחיו התאום, מייצגים ואינם מרפים.

   

  הסגנון היבש מאפשר לבאקר לשרטט דיוקן פסיכולוגי מדהים בעוצמתו. דיוקן של אדם שעברו הוא טראומה, ההווה הוא שיממון והעתיד הוא עורב שחור וטורדני המישיר מבטו אל פנים הבית ממושבו על העץ.

   

  'למעלה שקט' הוא רומן יפה ונוגה. כתיבתו של באקר נוגעת במקומות החבויים ביותר וקסמה נובע מהיעדר קישוטיות ומניירות.

   

  התיאורים ברומן, אלו העוסקים בדמותו של הלמר, בסיפור חייו ובמרחב בה הוא חי, כתובים בדיוק, בישירות ובכנות מרשימים. יחד עם הלמר, אנו עולים מהתהום אל היופי הנשגב, אנו מתפכחים מאשליית האין-מוצא ומבקשים לעצמנו שקט מסוג אחר, שקט של השלמה ורוגע, שקט של חיים חדשים.

   
   לכתבה המלאה >>
   
   

  'למעלה שקט' מאת חרברנד באקר, ספרית פועלים – סיפורת
   
   
  עכשיו במבצע במועדון הספריה החדשה
   
     
   
   בניית אתריםבניית אתריםעיצוב: נעה לנדמן-שדה