שירים מספרי סימן קריאה: 
אנתולוגיה מצטברת
ויליאם קרלוס ויליאמס

 

  חפש
  חיפוש מתקדם
  מקור
  תרגום
  הספריה הקטנה
  הספריה החדשה לשירה
  לטינו בעריכת טל ניצן
  קלאסיקה
  עיון ותיעוד
  אנתולוגיות
  כתב-העת סימן קריאה
  קיים בדיגיטלי
  מתנה למצטרפים חדשים
  בתוכנית העבודה
  כתבי יד
  הוצאת הקיבוץ המאוחד
  המלצת השבוע
  הזרקור
  קישורים
  הישארו מעודכנים
  הצל של גופו של העגלון
  מאת: פטר וייס
  כאשר פירסם פטר וייס את הרומאן הקצר שלו בגרמניה ב-1960, הוא זכה מיד לתהילה של פורץ-דרך בסיפורת. הקריאה בתרגום העברי החדש המופתי של אילנה המרמן מגלה לא רק שעוצמתו של הספר עומדת עד היום, אלא גם עד כמה הופעתו המחודשת בעברית היא בריזה משיבת-נפש.
  דרך הייסורים של הגוף
  מאת: קלאריס ליספקטור
  במאי 1974, בשיא תהילתה בברזיל, מפרסמת ליספקטור 13 מעֵין-סיפורים, שאת כולם כתבה לדבריה תוך ימים אחדים, לפי הזמנת העורך שלה. זה ספרון שהיא מכריזה עליו בפתחו שהוא "זבל" ולא ספרות, וכי תתבייש אם ילדיה יקראו אותו. ליספקטור מתפרעת.
  רוץ, חייל טורקי
  מאת: נסים אלוני
  גיבורה של הנובלה הזו הוא נער בשכונה דרום תל-אביבית בשנים של מלחמת-העולם השנייה. בעוד המלחמה הגדולה מתגמדת לדבריו של הקריין ברדיו, מתעצמים כאן לגודל עולמי האירועים רבי-הכוח בחייהם של הנער וחבריו.
  הרבה צרות היו לו עם המלחמות
  מאת: וולפגנג בורכרט
  סיפוריו הקצרים של בורכרט, שהרקע שלהם הוא החזית הרוסית, בית-הכלא הגרמני, וימי הרעב והשקט הדָווּי שאחרי המלחמה, ניצבים בשורה הראשונה של ספרות המאה-העשרים. בפרוזה רבת-עוצמה, בעלת מקצבים סוחפים, מתאר בורכרט את האימה והייאוש דרך פרט צדדי, מפתיע.
  ברנר בלונדון
  מאת: אשר ביילין
  סיפור-הזיכרונות המפעים שכתב ביילין ב-1922, אחרי הירצחו של ברנר, הוא מפרקי הזיכרונות היפים בספרות העברית, ופורטרט מרשים ביותר של סופר ואדם יוצא-דופן. בתערובת של אמפתיה, הערצה ואירוניה, מסופר כאן ברנר האחד והיחיד, המפרפר בייסורי שאול, הרותח והנוקב.
  ילדה שחורה
  מאת: סמי ברדוגו
  "בכל יום שישי, בין ארבע לחמש אחר-הצהריים, אני פותח לאמא שלי את החזייה. מרגע הפתיחה אני והיא נכנסים אל שבת המנוחה"... מהדורת הספריה הקטנה לנוסח החדש של סיפורי ספרו הראשון של ברדוגו, שהוכן ב-2011 כשער הראשון של `הילד האחרון של המאה`.
  מן המצר
  מאת: י.ח. ברנר
  מן הנובלות העזות שנכתבו בספרות העברית. אברהם מנוחין, דמות רמת-קומה ומאירת-פנים, נערצוֹ של מוכר-העיתונים המספר את עלילותיו, הוא איש מפוכח, שלם עם עצמו, שחי בצניעות. אך התנהלותו תיפָּרֵם כשיחרוג מחיי עצמו וינסה לארגן נחמה קטנה בחייהם של אחרים.
  מרים
  מאת: מיכה יוסף ברדיצ'בסקי
  הרומאן `מרים`, פסגת כתיבתו של ברדיצ`בסקי ומשיאי הסיפורת העברית בכל הזמנים, נראה לנו היום מסעיר ונועז מאי-פעם, מסתורי בתכניו וחדשני בצורותיו. דווקא הקוראים בני המאה ה-21 יוכלו להעריך ביתר שאת את מקוריותו.
  רעם היופי
  מאת: מיכה יוסף ברדיצ'בסקי
  חמישה סיפורים מאת אחד מענקי הפרוזה העברית, בנוסח מוּעָר שהכין אבנר הולצמן. כוחות על-טבעיים וגורל גזור מראש מניחים על דמויותיו החידתיות של ברדיצ`בסקי יד כבדה. היקסמות מוחלטת מן היופי המרעיש והמהפנט של אשה היא היסוד המחבר בין הסיפורים.
  ככה זה קרה
  מאת: נטליה גינצבורג
  "אמרתי לו: תגיד לי את האמת, והוא אמר: איזו אמת? ושירטט בחיפזון משהו בפנקס שלו והראה לי, רכבת ארוכה-ארוכה עם עננת עשן שחור עבה, והוא מציץ מן החלון ומנופף לשלום במטפחת שלו. יריתי לו בין העיניים".
  מומיק
  מאת: דויד גרוסמן
  בירושלים של סוף שנות החמישים נחלץ מומיק בן התשע, בנם היחיד של זוג ניצולי שואה, לשחרר את הוריו מסיוטיהם. באומץ של מי שאין לו ברירה הוא נאבק לשחרר את ארץ שם מתוך שתיקותיהם.
  בשם האם
  מאת: ארי דה לוקה
  סיפור לידתו של ישו מנקודת ראותה של מרים – סיפור אישי של חוויַת הריון מרגשת, שבסופה, בפלא של לידה, נולד תינוק יהודי קטן, "שלא צריך להוכיח כלום, שצריך רק לחיות, לעבוד, להתחתן, ושיהיה לו כל מה שנחוץ". בעזרת חיבתו של דה לוקה זוכה מרים לדבר פרוזה חכמה, מצחיקה ומכמירת-לב.
  נַפָּלִיטָנִי
  מאת: ארי דה לוקה
  בגיל 18 עקר את עצמו ארי דה לוקה מנפולי לתמיד, כשֵׁן מִלֶסת. העיר שעוד כילד התבצר בה בעמדת הזר והתאמן בהיקרעות ממנה, כמו הכשירה אותו לאבד אותה, אך חדרה תחת עורו כקרס של דַיִג, ומאז היא חוזרת אליו בכל מעשיו. הוא אומנם חדל להיות נפוליטני, אך נשאר פליט שלה: נַפָּלִיטָנִי.
  סונטת קרויצר
  מאת: ל.נ. טולסטוי
  בשלהי 1889, מספרים הביוגרפים, ברוסיה כולה – לא הקבילו אנשים זה את פני זה ברחוב ב`מה שלומך`, אלא שאלו: "האם קראת את `סונטת קרויצר`?". רבים העריצו את הנובלה כיצירה גאונית ומסעירה, אחרים ראו בה שערורייה.
  מסע הערב של יתיר
  מאת: אברהם ב. יהושע
  "מסע הערב של יתיר", "גאות הים", "חתונתה של גליה" – שלוש נובלות מראשית הקריירה הספרותית של א.ב. יהושע; פסגות של הסיפורת העברית, בנוסח חדש, מתוקן ומלוטש. במבט לאחור מתגלים בהם מבני העומק המזינים את כתיבתו המאוחרת של יהושע, ומחזקים את הרושם העז שהם מותירים.
  12 הבא

   

   

   
   בניית אתריםבניית אתריםעיצוב: נעה לנדמן-שדה