שירים מספרי סימן קריאה: 
אנתולוגיה מצטברת
אל חנון / קדיה מולודובסקי

 

  חפש
  חיפוש מתקדם
  מקור
  תרגום
  הספריה הקטנה
  הספריה החדשה לשירה
  לטינו בעריכת טל ניצן
  קלאסיקה
  עיון ותיעוד
  אנתולוגיות
  כתב-העת סימן קריאה
  קיים בדיגיטלי
  מתנה למצטרפים חדשים
  בתוכנית העבודה
  כתבי יד
  הוצאת הקיבוץ המאוחד
  המלצת השבוע
  הזרקור
  קישורים
  הישארו מעודכנים

  דויד גרוסמן הוא חתן פרס ישראל לספרות

   

   

  אנו שמחים ונרגשים, וגם גאים, לברך את דויד גרוסמן על קבלת פרס ישראל לספרות, אות הכבוד הרם ביותר שמעניקה המדינה ליוצריה. זו זכייה שהיא "בבחינת אמירת תודה של העם כולו לסופר הענק הזה – על כתיבתו, על רגישותו, על גיבוריו שהפכו לחלק מאיתנו, על לבו הגדול ועינו החדה", אמר נשיא המדינה רובי ריבלין.


  [צילם: Michael Lionstar]

   

  "מאז תחילת שנות ה-80 כבש גרוסמן את מקומו במרכזה של התרבות הישראלית והוא אחד הקולות העמוקים, המרגשים והמשפיעים בספרותינו. ברומנים, בסיפורים, במסות, בכתיבתו התיעודית, ביצירתו הענפה לילדים – העמיד שורה של יצירות מופת המצטיינות בכוח דמיון עשיר, בחוכמת לב עמוקה, ברגישות אנושית, בעמדה מוסרית נוקבת ובלשון ייחודית ורבת הדהודים. תרגומי ספריו לעשרות שפות הפכו אותו לאחד הסופרים הישראלים הנודעים, המוערכים והאהובים בעולם", כתבו חברי ועדת הפרס.

   

  סיפורו הראשון של גרוסמן, "חמורים", ראה אור ב-1981 בכתב-העת 'סימן קריאה', ומאז ועד היום אנו ממשיכים ללוותו בהשתאות לא-נגמרת.

   

  "מספר לספר מצליח גרוסמן לשוב ולהפתיע, לפתוח בפני קוראיו חלון לטריטוריה חדשה, לא-מוכרת. אף פעם אינו חוזר על עצמו. והוא מתבונן בעולמן של דמויותיו הבלתי-צפויות מתוך אינטימיות ועומק-מבט מיוחדים במינם. זו אחת מסגולותיו יוצאות-הדופן, הנדירות מאוד: הוא ניחן ביכולת להבין ולהכיל את מלוא המורכבות האנושית של הדמויות שלו, את המנגנונים הסמויים והעדינים ביותר של נפשן, וזהו ללא ספק אחד ממקורות העוצמה הרגשית של ספריו, המטביעים חותם של ממש על קוראיהם, מטלטלים ופוקחים עיניים. הוא שב ומראה כיצד יכולה ספרות להיות משמעותית, נחוצה", כתב עליו עורכו מנחם פרי.

   

  לאמירת התודה שמבטא הפרס הזה מצטרפים גם אנחנו, חבריו בספריה החדשה.

   

  ספריו של דויד גרוסמן בספריה החדשה ובספרי סימן קריאה >>   
   בניית אתריםבניית אתריםעיצוב: נעה לנדמן-שדה