שירים מספרי סימן קריאה: 
אנתולוגיה מצטברת
אל חנון / קדיה מולודובסקי

 

  חפש
  חיפוש מתקדם
  מקור
  תרגום
  הספריה הקטנה
  הספריה החדשה לשירה
  לטינו בעריכת טל ניצן
  קלאסיקה
  עיון ותיעוד
  אנתולוגיות
  כתב-העת סימן קריאה
  קיים בדיגיטלי
  מתנה למצטרפים חדשים
  בתוכנית העבודה
  כתבי יד
  הוצאת הקיבוץ המאוחד
  המלצת השבוע
  הזרקור
  קישורים
  הישארו מעודכנים
  איך עשית את זה?
  מאת: הלית ישורון
  הראיונות שערכה הלית ישורון בין 1981 ל-2004 בחוברות כתב-העת 'חדרים' עם רוב גדולי השירה העברית באותן שנים כבר הפכו למיתולוגיים. בְּשיחות הכוללות מידות נכונות של התקרבות וזרות, אמפתיה ונעיצת-סיכות, היכרות וגילוי-מופתע, מצליחה הלית ישורון להפיק שוב ושוב רגעים מגעישי-לב.
  שב עלי והתחמם
  מאת: מנחם פרי
  סיפור אהבתם ההומוארוטית של ברנר וגנסין. "מעולם לא תוארה פרשת היחסים האינטימית בין ברנר לגנסין באופן כה מסעיר. מחקר תיעודי מדהים-בדקדקנותו, ותובנות פרשניות מזהירות, הצטרפו כאן יחד לחוויית קריאה מאלפת ומרגשת". (אבנר הולצמן)
  בשדות פלשת 1948
  מאת: אורי אבנרי
  בחודשים הראשונים שלאחר הקמת המדינה ובעיצומם של קרבות מלחמת העצמאות החלו להתפרסם בעיתון הערב `יום-יום` רשימותיו של חייל קרבי צעיר, שנשלחו הישר מחזית הדרום. היו אלו כתבותיו של אורי אבנרי בן ה-24: אז – לוחם ב"שועלי שמשון"; ומאוחר יותר – עורך `העולם הזה`, חבר-כנסת ולוחם בלתי נלאה על תפיסותיו הנון-קונפורמיסטיות.
  הזמן הצהוב
  מאת: דויד גרוסמן
  20 שנה לאחר מלחמת ששת הימים פירסם דויד גרוסמן את חשבון-הנפש הזה, פרי שבעה שבועות קדחתניים של שיטוטיו בגדה המערבית, במחנות פליטים, בבית-המשפט הצבאי, בהתנחלויות, בערים ובכפרים. כשפורסמו הפרקים לראשונה, בגיליון מיוחד של השבועון `כותרת ראשית`, הם עוררו התרגשות נדירה בממדיה.
  נוכחים נפקדים
  מאת: דויד גרוסמן
  חמש שנים לאחר `הזמן הצהוב` יוצא דויד גרוסמן לעשרות פגישות מחוץ "למסלול המוכר" – הפעם עם ערביי ישראל, שבגבולות הקו-הירוק. זהו ספר על אנשים שישנם וכאילו אינם; על מה שעושים השכנים בעל-כורחם כדי שלא לשהות יחד, ממש; על מה שעוּות והודחק למעלה מארבעים שנה.
  לשתות מהים של עזה
  מאת: עמירה הס
  בשנות התשעים, בעידן שלפני "ההתנתקות", הלכה עמירה הס לעזה וחייתה שם במשך כשלוש שנים. התוצאה: ראיה מרתקת של עזה דרך עיניהם של אנשים חיים; עזה של אנשים בשר-ודם, בעלי זהות אישית וביוגרפיה, במבט `מבפנים`, אך גם `מבחוץ` – מבט של ישראלית, עם שאלות של ישראלית.
  העליונים: מהדורה מורחבת
  מאת: נעמי לויצקי
  מהדורה חדשה של הספר שפתח עידן של דיון חסר-תקדים על בית המשפט העליון. הדרמה של המוסד החשוב הזה נכתבת כאן כרומאן רחב-יריעה, שבו השופטים נושאים את רוחות עברם, את חוויותיהם האישיות, את שנאותיהם ואהבותיהם, את כל אותם דברים שעושים את האדם אדם.
  דור המדבר: פרוזה אוטוביוגרפית
  מאת: רנה ליטוין
  "מעכשיו, כשאבא או אמא יפנו אלי ברוסית או באנגלית, לא אענה", כותבת רִנה בת העשר. "עכשיו אני ילדה אחרת, והשם שלי אחר. מתחתי קו ארוך ויש לי התחלה חדשה".
  הייתי כאן
  מאת: רנה ליטוין
  `הייתי כאן` הוא ספר שמתנועע בין בדיון למציאות, בין עבר להווה, בין מקומות לבין רוחם של היוצרים שעודה תועה בהם. המתרגמת רנה ליטוין נוסעת בעקבות פוקנר, טולסטוי, לואיס קרול, לורקה, פושקין ומירוסלב הולוב, אל האתרים שהזינו את יצירותיהם או ניזונו מהן.
  משחקים באפלה
  מאת: טוני מוריסון
  שלוש מסות על התרבות האמריקנית, ועל האופן שבו היא מגדירה את עצמה אל נוכח תחושת הנוכחות האפריקנית האפלה, נוכחות מורגשת אך מוכחשת.
  קרוא וכתוב
  מאת: רונית מטלון
  האנקדוטה הקטנה, הפרט הצדדי, הסוגריים, שמאירים בדרכם את הסיפור הגדול, את הנושא הרחב, מעשירים אותו או מכרסמים בו – הם שמעניקים לכתיבתה הלא-בדיונית של מטלון את צביונה הייחודי. מטלון כותבת כאן בז`אנרים שונים של מסות ורשימות, הנושקות גם לסיפור הקצר.
  אלוהים: ביוגרפיה
  מאת: ג'ק מיילס
  מיהו בכלל אלוהים? מה זה להיות אלוהים? בספרו המבריק עוסק ג`ק מיילס באלוהים לא כמושא של אמונה דתית, אלא כדמות ספרותית – הגיבור האמיתי שעומד במרכז התנ"ך, דמות שיש לה מעמקים, סתירות ועמימויות גדולים בהרבה מאלה של המלט. מולה עומד יריבה, הנברא בצֶלם, האדם.
  תשע וחצי של א.ב. יהושע
  מאת: דן מירון
  מבט `אשכנזי` על שני רומאנים `ספרדיים`: `חסד ספרדי` של א.ב. יהושע מתואר בספר זה כמפעל אמנותי יחיד במינו, סימן לבגרות נדירה, שבו סיפור מרהיב בעושרו ובמורכבותו גם מקיים בחינה מעמיקה של השאלה מהו סיפור ולשם מה הוא מסופר. המסה השנייה בספר זה עוסקת ב`מר מאני`.
  יגאל אלון: אביב חֶלדו
  מאת: אניטה שפירא
  בכתיבה חזקה ומרתקת, מלאת תנופה, מתועדת לעילא, מגישה לנו שפירא מופת של ביוגרפיה ושל היסטוריה. סיפורה על יגאל אלון, בחיר המצביאים במלחמת העצמאות, הוא סיפור חניכה שהולך מהצלחה אל ניצחון, אך נקטע בבת-אחת, והמחצית השנייה של החיים הופכת אותו למין "טרגדיה", מול "ההיבריס של הנעורים".

   

   

   
   בניית אתריםבניית אתריםעיצוב: נעה לנדמן-שדה